• Plus

Ρεάλ - Ατλέτικο 4-1! Απίστευτη Ανατροπή Στον Τελικό Του Champions League

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Από τον εφιάλτη στο θρίαμβο! Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Γκοδίν, ισοφάρισε με τον Ράμος στις καθυστερήσεις

και στην παράταση κατέκτησε το 10ο με 4-1!

Ευρωπαϊκό τελικό όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, η Ρεάλ δεν γύρισε ποτέ. Για όλα, όμως, υπάρχει η πρώτη φορά! Οι Μερένγκες βρέθηκαν πολύ κοντά στην κόλαση, όμως τελικά με γκολ του Ράμος στις καθυστερήσεις και των Μοράτα, Μπέιλ, Μαρσέλο και Ρονάλντο στην παράταση βρέθηκαν στον... 10ο ουρανό, με την ιστορία να γράφει ως τελικό σκορ το εντυπωσιακό 4-1! Οι παίκτες του Σιμεόνε τα έδωσαν όλα, όμως στο τέλος προδόθηκαν από τις δυνάμεις τους...

Το ξεκίνημα ήταν... στραβό για τους Ροχιλμπλάνκος, καθώς μόλις στο 9' ο τραυματίας Ντιέγκο Κόστα έδωσε τη θέση του στον Αντριάν. Το παιχνίδι ήταν όπως ακριβώς το περιμέναμε. Πάθος, δύναμη, κλείσιμο χώρων και λίγες φάσεις. Η εμφάνιση των Φιλίπε Λουίς και Γκάμπι ήταν συγκλονιστική για την Ατλέτικο, της οποίας η αμυντική λειτουργία ήταν για ακόμη μία φορά εκπληκτική. Οι παίκτες του Αντσελοτι είχαν – όπως αναμενόταν – την κατοχή, όμως δυσκολεύτηκαν στην τελική πάσα, ενώ το ρίσκο με τον Κεντίρα δεν έπιασε.

Οι πρώτες ευκαιρίες χάθηκαν για την Ρεάλ, όταν στο 28' ο Ρονάλντο με φάουλ έστειλε την μπάλα πάνω στον Κουρτουά και στο 32' ο Μπέιλ έχασε – την πρώτη του – κλασική ευκαιρία. Μετά από λάθος του Τιάγκο στη μεσαία γραμμή, ο Ουαλός έκλεψε, έκανε την κούρσα, μπήκε στην περιοχή, όμως δεν τελείωσε καλά τη φάση και υπό την πίεση του Πορτογάλου και του Μιράντα έστειλε την μπάλα άουτ! Με τις ομάδες να μην βρίσκουν ρυθμό κάποια στιγμή τα νεύρα ξέφυγαν, όμως οι παίκτες του Σιμεόνε κατάφεραν να διατηρήσουν την αυτοσυγκέντρωσή τους και να φτάσουν στο γκολ στο 36'. Ο Χουανφράν έκανε το γέμισμα στην περιοχή με κεφαλιά, ο Κασίγιας τη λάθος έξοδο και ο Γκοδίν με ωραία κεφαλιά προς τα πίσω το 0-1!

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ρεάλ είχε μόλις δύο (τις παραπάνω) τελικές στο πρώτο μέρος, ενώ Ρονάλντο και Μπενζεμά δεν είχαν ούτε μία επαφή με την μπάλα στην περιοχή! Ο Αντριάν έχασε την τελευταία ευκαιρία, όταν στο 41' η κεφαλιά του πέρασε άουτ και το 0-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Η ομάδα που είχε σκοράρει πρώτη, είχε κερδίσει τους 30 από τους 36 τελευταίους τελικούς, ενώ η βασίλισσα δεν είχε γυρίσει ποτέ ευρωπαϊκό τελικό, όταν βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο. Οι οιωνοί μπορεί να μην ήταν καλοί, όμως όλα γύρισαν τούμπα στο τέλος.

Πηγή: gazzetta.gr